O výbere šperku

O výbere šperku

Ako určiť správnu veľkosť šperku?

Veľkostnú tabuľku a návod na meranie veľkostí nájdete tu: Veľkosti šperkov.

Ako vyzerá prsteň na ruke?

Ak u produktu nenájdete fotografie prsteňa na ruke, kontaktujte nás telefonicky, cez e-mail alebo na Facebookuradi vám čo najskôr poskytneme viac fotografií.

Z akých materiálov sú šperky na OLIVIE.sk?

Internetové klenotníctvo OLIVIE sa špecializuje výhradne na striebro. V našej ponuke nájdete iba strieborné šperky rýdzosti 925/1000.

Alergia na šperky

Symptómy alergie pri nosení šperkov sú bežné, ale často zle diagnostikované, keďže v drvivej väčšine prípadov je látkou spôsobujúcu alergiu nikel, nie samotné striebro. Meď aj nikel sú pridávanými prímesami, ktoré spevňujú striebro a vďaka tejto prímesi sa z neho dajú formovať šperky.

Podľa štatistík trpí alergiou na nikel každý siedmy človek, avšak dá sa jej predchádzať. Hlavným omylom je upratovanie a umývanie bez toho, aby ste si zložili svoje šperky, predovšetkým prstene, pod ktorými môžu uviaznuť zvyšky mydla a čistiacich prostriedkov, ktoré rozpúšťajú ochrannú vrstvu pokožky a nikel tak pôsobí na nechránenú kožu. Rovnaký efekt má potenie, preto by ste nemali zabúdať svoje šperky dávať dole pred fyzickou záťažou.

Je dôležité si vyberať šperky označené výhradne symbolom 925, kedže k ich tvdeniu nie je používaný nikel. Bezpečné sú potom tiež ródiované šperky, ktoré sú odolnejšie proti oderu, avšak je nutné brať do úvahy, že aj vrstva ródia sa časom môže opotrebovať, preto je čas od času potrebné šperk prekontrolovať, prípadne znovu potiahnuť touto vrstvou v klenotníctve.

 
Čo je to šterlingové striebro?

Ide o striebornú zliatinu 925/1000. Tá obsahuje min. 92,5% čistého striebra a 7,5% iného kovu, najčastejšie medi. V SR sa predávajú šperky prevažne z tejto zliatiny. Stopercentne čisté striebro je príliš mäkké, preto sa v šperkárstve nepoužíva. Vyhýbajte sa zliatinám s nižším obsahom striebra alebo striebru s niklom. Práve ten spôsobuje pri nosení často alergie. Vôbec najlepšou voľbou je šterlingové striebro s povrchovou úpravou ródiom alebo platinou.

Aký je rozdiel medzi krištáľom a zirkónom?

Krištáľ používaný v šperkárstve je syntetický kameň, ktorý svojím zložením zodpovedá sklu, tzv. vybrúsené sklo.

Zirkón je najstarší známy minerál na zemi a býva označovaný aj ako „syntetický diamant“, pretože má podobné vlastnosti. Je vytvorený chemickým procesom s účelom dať tomuto kameňu skutočnú farbu, vysoký jas a tvrdosť. Pri kvalitnom spracovaní zirkónu laik nikdy nespozná rozdiel medzi diamantom a zirkónom.

Hlavný rozdiel medzi týmito kameňmi je v ich tvrdosti a od tvrdosti kameňa sa odráža jeho kvalita a životnosť. Čím tvrdšie, tým pomalšie sa opotrebujú jeho hrany a dlhšie si tak udrží svoj počiatočný lesk. U krištáľov vyrobených zo skla je tvrdosť max. 6 na Mohsovej stupnici tvrdosti (1 - 10). Zirkón má na tejto stupnici 8 až 9 a od skutočného diamantu ho delí neskutočne málo. Šperky vyrobené z krištáľu sú síce lacnejšie, ale tiež majú kratšiu životnosť. Oproti tomu šperky vyrobené zo zirkónu sú drahšie, avšak ich životnosť je mnohonásobne vyššia. Kubický zirkón je najlepšou alternatívou diamantu.

Obsahujú strieborné šperky z OLIVIE.sk nikel a olovo?

Nie. Naše šperky zo striebra rýdzosti 925 sú v súlade s medzinárodným právom týkajúcim sa obsahu olova, niklu a ťažkých kovov. Naše šperky sú pravidelne testované s cieľom zabezpečiť zhodu s týmito právnymi predpismi.

Ponúkate úpravy šperkov - skracovanie, zmenšovanie, gravírovanie?

Úpravy šperkov neponúkame. Berte, prosím, na vedomie, že ak si šperk necháte upraviť, automaticky strácate záruku na tovar zakúpený v našom obchode.