Typy zapínania náušnic

Voľba správneho typu zapínania je pri nákupe náušníc zásadná. A pretože existuje celý rad typov zapínania, je pred nákupom náušníc vhodné sa zoznámiť aspoň s tými najbežnejšími. V tomto článku nájdete informácie o typoch zapínania, s ktorými sa stretnete na našom e-shope. Tiež sa dozviete ich pre a proti a pre koho sú dané typy najvhodnejšie.

AFRO HÁČIK

Zapínanie využívané prevažne u visiacich náušníc. Nasadenie na ucho je jednoduché a rýchle. Jednoducho stačí zapichnúť a prevliecť do ušnej dierky. Tieto náušnice je dôležité si na noc odkladať, aby sa nevyvliekli alebo vás háčik v noci neporanil.

Náušnice na afroháčik nájdete TU

PUZETA

Najpopulárnejšie typ náušníc. Vďaka jednoduchosti konštrukcie je tento typ zapínania používaný u väčšiny druhov náušníc menších rozmerov. Výhodou puzet je jednoduchosť zapínania, kedy stačí iba navliecť puzetu zozadu ušnej dierky na tyčinku náušníc. S náušnicami je teda veľmi ľahká manipulácia.

Nevýhodou jednoduchosti konštrukcie zapínania je fakt, že sa puzety tiež ľahko dávajú dole - môže dôjsť k neúmyselnému zloženiu puzety, napríklad pri zavadení o odev, čo môže viesť k prípadnej strate puzety a náušníc. Avšak, na väčšine tyčiniek je drážka, ktorá bráni puzete v pohybe. Riziko straty puzety je samozrejme väčšie u detí. Pre deti sú vhodnou alternatívou náušnice na skrutku. V prípade straty, je možné zakúpiť náhradné puzety.

5358 Strieborné náušnice

Puzetové náušnice nájdete TU

ZAPÍNANIE NA SKRUTKU

Tento druh zapínania sa veľmi podobá tomu puzetovému, ale s rozdielom, že u toho skrutkového sú na tyčinke náušnice závity. Z tohto dôvodu je nasadzovanie a zosadzovanie náušníc síce pomalšie, ale rozhodne nehrozí vypadnutie a strata náušníc. Skrutkové zapínanie je vhodné pre deti, pretože je označované za jedno z najbezpečnejších.

Náušnice so zapínaním na skrutku nájdete TU

BRIZURA

Tradičné české zapínanie detských náušníc, takzvané náušnice pre bábätká. S týmto typom náušníc sa v zahraničí stretnete naozaj zriedka, jedná sa totiž hlavne o českú a slovenskú šperkársku špecialitu.
 
Ako prvé náušnice pre bábätko odporúčame vybrať detské náušnice so zapínaním na brizúru. Ide o zapínanie spredu. Brizúrka/háčik sa zasunie do očka na prednej strane náušnice. Zapínanie na brizúru je veľmi bezpečné a praktické, dobre sa nasadzuje a dieťa si ich ľahko nerozopne, riziko straty je teda veľmi nízke. Podľa závislosti na veľkosti ušká je možné tieto náušnice nosiť od 3 mesiacov až do cca 6 rokov.

 
Náušnice so zapínaním na brizúru nájdete TU

KLASICKÉ KRUHY

Medzi kruhové náušnice nezaraďujeme iba kruhy, ale všetky tvary, ktoré sú uzavreté a sú spravidla z tenšieho kovu. Tieto náušnice by mali byť základným doplnkom každej ženy. Najbežnejší typ zapínania kruhových náušníc je zasunutie tyčinky do protiľahlej trubičky.

651

Kruhové náušnice môžete nájsť TU

FRANCÚZSKY ZÁMOK

Druhý typ zapínania kruhových náušníc je zapínanie na francúzsky zámok, u ktorého sa drôtik zacvakne do protiľahlej vidlice. Vhodný pri kruhových náušniciach väčších rozmerov.

1368

Kruhové náušnice môžete nájsť TU

KĹBOVÉ ZAPÍNANIE

Tento typ zapínania sa využíva prevažne u malých krúžkov s mechanickou časťou uprostred, ktorá delí náušnice na polovicu. Náušnice sa otvárajú v kĺbe. Zapínanie tvorí kolíček so žliabkom, ktorý zapadá do dierky, pričom možno počuť charakteristické „kliknutie“. Manipulácia s náušnicami je rýchla a jednoduchá.

Pri tomto type zapínania je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť. Keďže je striebro veľmi mäkký materiál, môže pri manipulácii dôjsť k ľahkému ohnutiu tyčinky zapínania, čo môže spôsobiť, že zapínanie nebude fungovať správne - nebude docvakávať. V tomto prípade však vždy stačí iba tyčinku jemne posunúť/ohnúť tak, aby opäť do žliabku zapadala. Akonáhle je zapínanie riadne zapnuté, jedná sa o veľmi bezpečný druh zapínania.

4680 Strieborné OPÁLOVÉ KRÚŽKY

Kĺbové náušnice môžete nájsť TU

DÁMSKY PATENT

Jedno z najznámejších a najkvalitnejších zapínaní. Mechanická klipsa sa po zapichnutí háčika do ušnej dierky uzavrie, tým zabráni vypadnutiu náušnice. Manipulácia je veľmi jednoduchá a rýchla. Zapínanie taktiež pôsobí elegantne. Vyhovuje skôr väčším šperkom.

2704 PERLA

Náušnice s dámskym patentom a iné nájdete TU

PREVLIEKACIA RETIAZKA

Tento typ zapínania je veľmi jednoduchý a používa sa skôr u extravagantnejších náušníc. Princíp je taký, že retiazku jednoducho prevlečiete ušnou dierkou a náušnicu necháte visieť. Strata náušníc je neobvyklá, keďže obe strany retiazky bývajú vyvážené, a tak vyvlieknutie nehrozí.

Všetky retiazkové náušnice nájdete TU

.