Typy zapínania náušnic

Voľba správneho typu zapínania je pri nákupe náušníc zásadná. A pretože existuje celý rad typov zapínania, je pred nákupom náušníc vhodné sa zoznámiť aspoň s tými najbežnejšími. V tomto článku nájdete informácie o typoch zapínania, s ktorými sa stretnete na našom e-shope. Tiež sa dozviete ich pre a proti a pre koho sú dané typy najvhodnejšie.

  • Afro háčik

Zapínanie využívané prevažne u visiacich náušníc. Nasadenie na ucho je jednoduché a rýchle. Jednoducho stačí zapichnúť a prevliecť do ušnej dierky. Tieto náušnice je dôležité si na noc odkladať, aby sa nevyvliekli alebo vás háčik v noci neporanil.

Náušnice na afroháčik nájdete TU

  • Puzeta

Najpopulárnejšie typ náušníc. Vďaka jednoduchosti konštrukcie je tento typ zapínania používaný u väčšiny druhov náušníc menších rozmerov. Výhodou puzet je jednoduchosť zapínania, kedy stačí iba navliecť puzetu zozadu ušnej dierky na tyčinku náušníc. S náušnicami je teda veľmi ľahká manipulácia.

Nevýhodou jednoduchosti konštrukcie zapínania je fakt, že sa puzety tiež ľahko dávajú dole - môže dôjsť k neúmyselnému zloženiu puzety, napríklad pri zavadení o odev, čo môže viesť k prípadnej strate puzety a náušníc. Avšak, na väčšine tyčiniek je drážka, ktorá bráni puzete v pohybe. Riziko straty puzety je samozrejme väčšie u detí. Pre deti sú vhodnou alternatívou náušnice na skrutku. V prípade straty, je možné zakúpiť náhradné puzety.

5358 Strieborné náušnice

Puzetové náušnice nájdete TU

  • Zapínanie na skrutku

Tento druh zapínania sa veľmi podobá tomu puzetovému, ale s rozdielom, že u toho skrutkového sú na tyčinke náušnice závity. Z tohto dôvodu je nasadzovanie a zosadzovanie náušníc síce pomalšie, ale rozhodne nehrozí vypadnutie a strata náušníc. Skrutkové zapínanie je vhodné pre deti, pretože je označované za jedno z najbezpečnejších.

Náušnice so zapínaním na skrutku nájdete TU

  • Brizura
Tradičné české zapínanie detských náušníc, takzvané náušnice pre bábätká. S týmto typom náušníc sa v zahraničí stretnete naozaj zriedka, jedná sa totiž hlavne o českú a slovenskú šperkársku špecialitu.
 
Ako prvé náušnice pre bábätko odporúčame vybrať detské náušnice so zapínaním na brizúru. Ide o zapínanie spredu. Brizúrka/háčik sa zasunie do očka na prednej strane náušnice. Zapínanie na brizúru je veľmi bezpečné a praktické, dobre sa nasadzuje a dieťa si ich ľahko nerozopne, riziko straty je teda veľmi nízke. Podľa závislosti na veľkosti ušká je možné tieto náušnice nosiť od 3 mesiacov až do cca 6 rokov.

 
Náušnice so zapínaním na brizúru nájdete TU

Klasické kruhy

Medzi kruhové náušnice nezaraďujeme iba kruhy, ale všetky tvary, ktoré sú uzavreté a sú spravidla z tenšieho kovu. Tieto náušnice by mali byť základným doplnkom každej ženy. Najbežnejší typ zapínania kruhových náušníc je zasunutie tyčinky do protiľahlej trubičky.

651

Kruhové náušnice môžete nájsť TU

  • Francúzský zámok

Druhý typ zapínania kruhových náušníc je zapínanie na francúzsky zámok, u ktorého sa drôtik zacvakne do protiľahlej vidlice. Vhodný pri kruhových náušniciach väčších rozmerov.

1368

Kruhové náušnice môžete nájsť TU

  • Kĺbové zapínanie

Tento typ zapínania sa využíva prevažne u malých krúžkov s mechanickou časťou uprostred, ktorá delí náušnice na polovicu. Náušnice sa otvárajú v kĺbe. Zapínanie tvorí kolíček so žliabkom, ktorý zapadá do dierky, pričom možno počuť charakteristické „kliknutie“. Manipulácia s náušnicami je rýchla a jednoduchá.

Pri tomto type zapínania je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť. Keďže je striebro veľmi mäkký materiál, môže pri manipulácii dôjsť k ľahkému ohnutiu tyčinky zapínania, čo môže spôsobiť, že zapínanie nebude fungovať správne - nebude docvakávať. V tomto prípade však vždy stačí iba tyčinku jemne posunúť/ohnúť tak, aby opäť do žliabku zapadala. Akonáhle je zapínanie riadne zapnuté, jedná sa o veľmi bezpečný druh zapínania.

4680 Strieborné OPÁLOVÉ KRÚŽKY

Kĺbové náušnice môžete nájsť TU

  • Dámsky patent

Jedno z najznámejších a najkvalitnejších zapínaní. Mechanická klipsa sa po zapichnutí háčika do ušnej dierky uzavrie, tým zabráni vypadnutiu náušnice. Manipulácia je veľmi jednoduchá a rýchla. Zapínanie taktiež pôsobí elegantne. Vyhovuje skôr väčším šperkom.

2704 PERLA

Náušnice s dámskym patentom a iné nájdete TU

  • Prevliekacia retiazka

Tento typ zapínania je veľmi jednoduchý a používa sa skôr u extravagantnejších náušníc. Princíp je taký, že retiazku jednoducho prevlečiete ušnou dierkou a náušnicu necháte visieť. Strata náušníc je neobvyklá, keďže obe strany retiazky bývajú vyvážené, a tak vyvlieknutie nehrozí.

Všetky retiazkové náušnice nájdete TU

.