O striebre

 

Chemická značka Ag, latinsky Argentum. Jedná sa o jeden z najkrajších prírodných kovov a je ľuďom známy už od staroveku. Jeho využitie významne zasahuje do rôznych odvetví priemyslu, najviac však do toho šperkárskeho.

 

Striebro v šperkárstve

Striebro je pre šperkárstvo veľmi vhodný kov pre svoju kvalitu, kujnosť, lesk a predovšetkým je veľmi dobre cenovo dostupné. V poslednej dobe patria strieborné šperky k nevyhnutným módnym doplnkom, ktoré by vám rozhodne nemali chýbať.

 

Alergia na šperky

Symptómy alergie pri nosení šperkov sú bežné, ale často zle diagnostikované, keďže v drvivej väčšine prípadov, je látkou, spôsobujúcu alergiu, nikel, nie samotné striebro. S meďou je nikel pridávaný prímesou, ktorá spevňuje striebro a vďaka tejto prímesi sa z neho dajú formovať šperky.

Podľa štatistík trpí alergiou na nikel každý siedmy človek, avšak aj tejto alergii sa dá predchádzať. Hlavným omylom je upratovanie a umývanie bez toho, aby ste si zložili svoje šperky, predovšetkým prstene, pod ktorými môžu uviaznuť zvyšky mydla a čistiacich prostriedkov, ktoré rozpúšťajú ochrannú vrstvu pokožky a nikel tak pôsobí na nechránenú kožu. Rovnaký efekt má potenie, preto by ste nemali zabúdať svoje šperky dávať dole pred fyzickou záťažou.

Je dôležité si vyberať šperky označené výhradne symbolom 925, ku ktorého tvrdenie nie je používaný nikel. Bezpečné sú potom tiež rhodiované šperky, ktoré sú odolnejšie proti oderu, avšak je nutné brať do úvahy, že aj vrstva ródia sa časom môže opotrebovať, preto je čas od času potrebné šperk prekontrolovať, prípadne znovu potiahnuť v klenotníctve. Pre alergikov je vhodná aj chirurgická oceľ, ktorá je hypoalergénna. Prečítajte si viac o alergii v našom článku na blogu.

 

Starostlivosť o strieborné šperky

Striebro je prírodný materiál, takže môže dôjsť k sčerneniu alebo zmatneniu strieborného povrchu, rozhodne to ale neznamená, že by bol materiál nekvalitný. Môže za to prírodný proces oxidácie. Pokiaľ patríte k tým, ktorí si chcú zachovať svoje šperky žiarivo krásne, ponúkame vám pár užitočných rád, ako na to.

  • Šperky uchovávajte v suchom a temnom prostredí, najlepšie v šperkovnici, ale dajte pozor aby boli šperky od seba oddelené a nedochádzalo medzi nimi ku kontaktu, mohlo by tak dôjsť k povrchovému poškodeniu.
  • Strieborným šperkom veľmi škodí pot, preto odporúčame vaše strieborné šperky pred väčšou fyzickou záťažou zložiť.
  • Ďalšie aktivity, pri ktorých je lepšie vaše šperky odložiť- opaľovanie, kúpanie sa vo vode obsahujúcej chlór, práca s chemikáliami či saponátmi, záhradníčenie.
  • Pokiaľ máte strieborné šperky so zasadenými kameňmi, mali by ste ich vyvarovať styku s akoukoľvek kozmetikou ako sú parfumy, make-up, telové mlieka a tiež styku s morskou vodou.
  • Pokiaľ nosíte kruhové náušnice alebo náušnice väčších rozmerov, rozhodne si ich zložte pred spaním, vyhnete sa tak ich poškodeniu alebo nepríjemnému zraneniu.

 

Čistenie strieborných šperkov

Ukážeme vám pár jednoduchých spôsobov ako si svoje šperky krásne vyčistiť a vrátiť im pôvodný lesk.

  • Najobľúbenejší spôsob čistenia je pomocou Ag roztoku, ktorý sa dá kúpiť v drogérii.
  • Veľmi účinný čistiaci prostriedok je tiež špeciálna čistiaca handrička, ktorú si môžete zakúpiť tu..
  • Existujú tiež spôsoby čistenia šperkov pomocou zmesi vody a jedlej sódy, popolu alebo napríklad pomocou zubnej pasty. (tieto spôsoby však neodporúčame).
  • Svoje šperky si tiež môžete nechať vyčistiť v zlatníctve.

 

Povrchové úpravy striebra

1) E-pokrytie

Touto úpravou sa nanáša ochranný povlak na šperk pomocou elektrického prúdu. Ochranná vrstva organického laku poskytuje striebru ochranu proti poškriabaniu a zvyšuje životnosť lesku a zároveň ponecháva striebru jeho prirodzenú krásu.

2) Rhódiovanie

Jedná sa o povrchové pokovovanie. Úprava prebieha tak, že sa na predmet nanesie tenká vrstva ródia. Ródiovaním získajú šperky väčší lesk, vyššiu odolnosť, sú chránené pred oxidáciou a predovšetkým sa predĺži ich životnosť. Ródium je veľmi lesklý biely tvrdý a nealergénny kov. Zriedka sa tiež využíva k samotnej výrobe šperkov.

3) Oxidácia

Oxidácia spôsobuje, že strieborné šperky získavajú sivý až načernalý vzhľad.

4) Zlátenie, striebrenie, ružové zlátenie

Tieto povrchové úpravy šperkov predstavujú nanášanie vrstiev zliatin, zlata alebo striebra na šperky pre väčší lesk, odolnosť a estetickosť.

 

Puncové značky


Puncová značka je symbol, ktorý sa nachádza na šperkoch z drahých kovov. Táto značka vás informuje o rýdzosti kovu a o tom, či bol šperk skontrolovaný úradom, nezávislým na výrobcovi alebo predajcovi. Naším zákazníkom môže prísť, že puncovné značky sú skôr estetickým nešťastím, avšak z nášho pohľadu sú nevyhnutne potrebné. Presne vďaka puncovým značkám si môžete byť istí, že sa jedná naozaj o ten drahý kov, aký predajca uvádza, takže nezabudnite týmto malým symbolom venovať rovnakú pozornosť, ako venujete kvalite a vzhľadu celého šperku.


Kto vydává puncové značky


Puncový úrad je nezávislý štátny orgán, ktorý vydáva puncové značky. Ak by ste chceli, môžete si našu spoločnosť Moje OLIVIE s.r.o. vyhľadať v registrri Puncového úradu ČR. Stačí len vyplniť obchodov meno alebo IČO spoločnosti. Úlohou puncového úradu je overovať rýdzosť výrobkov z drahých kovov, vykonávať puncovú kontrolu a puncovú inšpekciu.


Značky, ktoré môžete nájsť na svojich šperkoch


Na každom šperku sa nachádza niekoľko rôznych značiek - štátne, zodpovednostné a rýdzostné. Každá značka poskytuje o šperku iné informácie a má svoj vlastný význam. Štátnu puncovú značku môže udeliť len puncový úrad, značka plní úlohu hlavnej kontroly. Zodpovednostné a rýdzostné značky razí na šperky samotní výrobcovia.


Štátne puncové značky


Najdôležitejšie značka, ktorú môžete na šperku nájsť. Značka jasne udáva o aký kov sa jedná a tiež udáva rýdzosť kovu. Štátne punc taký potvrdzuje, že značky vyrazené výrobcom uvádza pravdivé informácie o drahom kove. Pre lepšiu orientáciu si môžete prezrieť tabuľku štátnych puncových značiek.

ČESKÉ PUNCONVÍ ZNAČKY

 

Rýdzostné značky


Rýdzostné značky majú predovšetkým informatívny charakter. Rýdzostná značka, je číslo udávajúce rýdzosť kovu. Rýdzosť vychádza zo slova rýdze - čistý. Toto číslo nás informuje o pomere hmotnostného obsahu drahého kovu v zliatine. Najčastejšie značka, ktorú môžete nájsť na strieborných šperkoch je 925. Všetky strieborné šperky na OLIVIE.sk sú tejto rýdzosti. 925 preto, že sa jedná o zliatinu s obsahom rýdzeho striebra z 92,5% a zvyšných 7,5% je prímes, najčastejšie meď. Táto zliatina nesie názov šterlingové striebro. Značku 999 môžete nájsť napríklad na investičnom striebre.
Na šperkoch zo zlata je najčastejšie k videniu značka 585 (585/1000), tá označuje 14karátové zlato. 18karátové zlato nájdete so značkou 750 (750/1000). Rýdze 24-karátové zlato má značku 999, avšak je nevhodné pre výrobu šperkov.


Identifikačné značky


Zodpovednostné značky


Každé registrované spoločnosti alebo zlatníkovi je Puncovým úradom pridelené toto označenie. Zodpovednostná značka je pridelená ako obchodníkom, tak i výrobcom. Z pravidla sa používajú iniciály spoločnosti. Spoločnosti Moje OLIVIE s.r.o. bola pridelená značka MOL. Zodpovednostná (dovozová) značka informuje o tom, že, šperk bol dovezený zo zahraničia, ale zodpovednosť za neho preberá predávajúci spoločnosť.

ODPOVĚDNOSTNÍ ZNAČKA MOJE OLIVIE

V Českej republike sa používajú dve rôzne identifikačné značky, záleží na tom či je šperk na území Česka importovaný alebo je tam vyrobený. Vedľa zodpovednostné značky sa používa aj výrobná značka.


Výrobné značky


Jedinečné označenie každej registrované spoločnosti alebo zlatníka, ktoré je pridelené Puncovým úradom. Tiež sa jedná z pravidla o iniciály spoločnosti. Túto značku je možné používať len na značenie vlastných výrobkov.
Ak vás zaujíma viac informácií o puncovníctve, na stránkach Puncového úradu si môžete prečítať mnoho zaujímavých informácií.


Ktoré šperky sa musí puncovat


Pri dovezených šperkoch záleží na tom, z akej krajiny boli dovezené. Puncové značky krajín, ktoré podpísali Viedenskú konvenciu a krajiny, ktoré so Slovenskom podpísali dohodu o vzájomnej platnosti puncových značiek, sú slovenským Puncovým úradom uznané. To znamená, že je už nie je nutné opatriť slovenským puncom. Na šperkoch z týchto krajín, môžeme vidieť puncovnú značku príslušného štátu alebo konvenčný punc. Ak je šperk dovezený z inej krajiny, musí byť označený zodpovednostnou značkou a potom predložený na kontrolu Puncovému úradu, ktorý ho označí štátnou puncovou značkou.
Každý šperk vyrobený na území Slovenskej republiky, ktorý je zo zliatin striebra, zlata a platiny musia byť opatrený zodpovednostnou značkou a po kontrole Puncovým úradom tiež štátnou puncovou značkou. Rýdzostná značka na týchto šperkoch povinná nie je.

Ktoré šperky sa nemusí puncovat


Šperky, ktoré majú podlimitnú hmotnosť sú výnimkou. Podlimitnou hmotnosťou sa rozumie 0,5g pri platine a zlate. Na Slovensku je pri striebre podlimitná hmotnosť označovaná do 3g respektíve do 3,49g, pretože hmotnosť striebra sa zaokrúhľuje na celé čísla. Tieto podlimitné šperky nepodliehajú puncovej kontrole, ale je u nich povinné označenie zodpovednostnou a rýdzostnou značkou.
Podlimitné šperky, ktoré sú dovezené zo zahraničia nepodliehajú štátnej puncovej kontrole, ale musí byť opatrené rýdzostnou značkou a zodpovednosťou značkou.

x