Vianočná 30% ZĽAVA s kódom DOVIANOC

O striebre

Chemická značka Ag, latinsky argentum. Ide o jeden z najkrajších prírodných kovov, ktorý je ľuďom známy už od staroveku. Jeho využitie významne zasahuje do rôznych odvetví priemyslu, najviac však do toho šperkárskeho.

Striebro v šperkárstve

Striebro je pre šperkárstvo veľmi vhodný kov kvôli svojej kvalite, kujnosti, lesku a predovšetkým je veľmi dobre cenovo dostupné. V poslednej dobe patria strieborné šperky k nevyhnutným módnym doplnkom, ktoré by vám rozhodne nemali chýbať.

Alergia na šperky

Symptómy alergie pri nosení šperkov sú bežné, ale často zle diagnostikované, keďže v drvivej väčšine prípadov, je látkou, spôsobujúcu alergiu, nikel, nie samotné striebro. S meďou je nikel prímesou, ktorá spevňuje striebro a vďaka tejto prímesi sa z neho dajú formovať šperky. Podľa štatistík trpí alergiou na nikel každý siedmy človek, avšak aj tejto alergii sa dá predchádzať. Hlavným omylom je upratovanie a umývanie bez toho, aby ste si zložili svoje šperky, predovšetkým prstene, pod ktorými môžu uviaznuť zvyšky mydla a čistiacich prostriedkov, ktoré rozpúšťajú ochrannú vrstvu pokožky a nikel tak pôsobí na nechránenú kožu. Rovnaký efekt má potenie, preto by ste nemali zabúdať svoje šperky dávať dole pred fyzickou záťažou.

Je dôležité vyberať si šperky označené výhradne symbolom 925, keďže k ich tvrdeniu nie je používaný nikel. Bezpečné sú tiež ródiované šperky, ktoré sú odolnejšie proti oderu, avšak je nutné brať do úvahy, že aj vrstva ródia sa časom môže opotrebovať, preto je čas od času potrebné šperk prekontrolovať, prípadne znovu potiahnuť touto vrstvou v klenotníctve. Pre alergikov je vhodná aj chirurgická oceľ, ktorá je hypoalergénna. Viac o alergii si prečítajte v našom článku na blogu.

Starostlivosť o strieborné šperky

Striebro je prírodný materiál, takže môže dôjsť k sčerneniu alebo zmatneniu strieborného povrchu, rozhodne to však neznamená, že by bol materiál nekvalitný. Môže za to prírodný proces oxidácie. Pokiaľ patríte k tým, ktorí si chcú zachovať svoje šperky žiarivo krásne, ponúkame vám pár užitočných rád, ako na to.

  • Šperky uchovávajte v suchom a temnom prostredí, najlepšie v šperkovnici, ale dajte si pozor, aby boli šperky od seba oddelené a nedochádzalo medzi nimi ku kontaktu. Mohlo by tak dôjsť k povrchovému poškodeniu.
  • Strieborným šperkom veľmi škodí pot, preto odporúčame strieborné šperky pred väčšou fyzickou záťažou zložiť.
  • Ďalšie aktivity, pri ktorých je lepšie šperky odložiť, sú opaľovanie, kúpanie sa vo vode obsahujúcej chlór, práca s chemikáliami či saponátmi a záhradníčenie.
  • Pokiaľ máte strieborné šperky so zasadenými kameňmi, mali by ste sa vyvarovať ich styku s akoukoľvek kozmetikou, ako sú parfumy, make-up a telové mlieka, a tiež styku s morskou vodou.
  • Pokiaľ nosíte kruhové náušnice alebo náušnice väčších rozmerov, rozhodne si ich zložte pred spaním, vyhnete sa tak ich poškodeniu alebo nepríjemnému zraneniu.

Čistenie strieborných šperkov

Ukážeme vám pár jednoduchých spôsobov, ako si svoje šperky krásne vyčistiť a vrátiť im pôvodný lesk.

  • Najobľúbenejší spôsob čistenia je pomocou Ag roztoku.
  • Veľmi účinným čistiacim prostriedkom je tiež špeciálna čistiaca handrička.
  • Existujú tiež spôsoby čistenia šperkov pomocou zmesi vody a jedlej sódy, popolu alebo napríklad pomocou zubnej pasty (tieto spôsoby však neodporúčame).
  • Svoje šperky si tiež môžete nechať vyčistiť v zlatníctve.

Druhy povrchových úprav strieborných šperkov

Ródiovanie

Ródiovanie je druh povrchovej úpravy šperku, keď sa na striebro nanesie tenká vrstva ródia. Ródium je tvrdšie ako striebro. U striebra je ródiovanie predovšetkým praktickou záležitosťou. Eliminuje sa tým totiž oxidácia, tzv. černenie striebra. Vďaka ródiovaniu majú šperky oveľa väčšiu odolnosť a dlhšiu životnosť. Ródiovaný šperk je odolnejší proti oteru, poškriabaniu a pôsobeniu chemických látok než v prípade len vylešteného striebra. Ródiovaný povrch je antialergický. Výhodou ródia je tiež jeho farebná podobnosť so striebrom. Starostlivosť o ródiované šperky je nenáročná, stačí ich jemne preleštiť suchým flanelom, aby na nich nezachytila nečistota. Ak sa vrstva ródia ošúcha, je možné nechať šperk v klenotníckej dielni znovu povrchovo pokryť.

Oxidácia

Oxidácia je chemický proces, ktorý dodáva šperkom zastaraný vzhľad. Zoxidované šperky sú stále populárnejšie. Z estetického hľadiska sa šperky oxidujú s cieľom získať vintage vzhľad. Napríklad kov, ktorý má vryté písmo a oxiduje, bude mať vrytú časť očernetú, čo zvýrazní kontrast a slová budú lepšie čitateľné. Oxidácia je dokončovacou prácou, v tomto prípade ide o náter či povlak.

E-pokrytie

Ide o ochrannú povrchovú úpravu, keď táto metóda využíva elektrický prúd k náteru kovového povrchu organickým lakom. Číra lakovaná vrstva poskytuje striebru ochranu proti poškriabaniu a zvyšuje životnosť lesku strieborného šperku. Pokryje sa tak každá medzierka. Šperky pokryté touto metódou majú teplejšie tóny než ródiované striebro a ponechávajú si svoju prirodzenú krásu bez obáv z poškodenia.

Striebrenie

Striebrenie je stopercentná strieborná vrstva, ktorá je aplikovaná na pevnú striebornú základňu s cieľom poskytnúť danému kovu dlhodobý lesk a extra ochranu proti poškriabaniu a každodenné použitie. Táto vrstva, ak nie je uvedené inak, je 1 mikrometer silná, ale v niektorých prípadoch možno použiť silnejšiu vrstvu, ktorá siaha až do 2 mikrometrov. Všeobecne sa na kov nanáša tiež tzv. e-náter, ktorý je aplikovaný na samotný strieborný povlak. Chráni tak šperk pred zmatnením a zabezpečuje, aby zostal žiarivo čistý. Vyššie nájdete viac informácií o elektrickom nátere.

Zlatenie

Zlatenie je metóda ukladania tenkej vrstvy zlata na povrch striebornej základne chemickým alebo elektrickým spôsobom. Najčastejšie sa stretneme so zlátením žltým a ružovým zlatom. 

Platina

Strieborné šperky pokryté vrstvou platiny. Povrchová úprava platinou, je tou najlepšou úpravou, akú strieborné šperky môžu mať. Platina predlžuje ich životnosť a dodáva im krásny vzhľad.

 

Puncové značky

Puncová značka je symbol, ktorý sa nachádza na šperkoch z drahých kovov. Táto značka vás informuje o rýdzosti kovu a o tom, či bol šperk skontrolovaný úradom, nezávislým od výrobcu alebo predajcu. Našim zákazníkom sa môže zdať, že puncovné značky sú skôr estetickým nešťastím, avšak z nášho pohľadu sú nevyhnutné. Práve vďaka puncovým značkám si môžete byť istí, že ide naozaj o ten drahý kov, aký predajca uvádza, takže nezabudnite týmto malým symbolom venovať rovnakú pozornosť, ako venujete kvalite a vzhľadu celého šperku.

Kto vydáva puncové značky

Puncový úrad je nezávislý štátny orgán, ktorý vydáva puncové značky. Ak by ste chceli, môžete si našu spoločnosť Moje OLIVIE s.r.o. vyhľadať v registri Puncového úradu ČR. Stačí len vyplniť obchodné meno alebo IČO spoločnosti. Úlohou puncového úradu je overovať rýdzosť výrobkov z drahých kovov, vykonávať puncovú kontrolu a puncovú inšpekciu.

Značky, ktoré môžete nájsť na svojich šperkoch

Na každom šperku sa nachádza niekoľko rôznych značiek - štátne, zodpovednostné a rýdzostné. Každá značka poskytuje o šperku iné informácie a má svoj vlastný význam. Štátnu puncovú značku môže udeliť len puncový úrad, značka plní úlohu hlavnej kontroly. Zodpovednostné a rýdzostné značky razia na šperky samotní výrobcovia.

Štátne puncové značky

Najdôležitejšie značka, ktorú môžete na šperku nájsť. Značka jasne preukazuje, o aký kov ide a tiež udáva rýdzosť kovu. Štátny punc taktiež potvrdzuje, že značky vyrazené výrobcom uvádzajú pravdivé informácie o drahom kove. Pre lepšiu orientáciu si môžete prezrieť tabuľku štátnych puncových značiek.

ČESKÉ PUNCONVÍ ZNAČKY

Rýdzostné značky

Rýdzostné značky majú predovšetkým informatívny charakter. Rýdzostná značka je číslo udávajúce rýdzosť kovu. Rýdzosť vychádza zo slova rýdzi - čistý. Toto číslo nás informuje o pomere hmotnostného obsahu drahého kovu v zliatine. Najčastejšou značkou, ktorú môžete nájsť na strieborných šperkoch, je 925. Všetky strieborné šperky na OLIVIE.sk sú tejto rýdzosti. 925 preto, že ide o zliatinu s obsahom rýdzeho striebra z 92,5 % a zvyšných 7,5 % je prímes, najčastejšie meď. Táto zliatina nesie názov šterlingové striebro. Značku 999 môžete nájsť napríklad na investičnom striebre. Na šperkoch zo zlata je najčastejšie k videniu značka 585 (585/1000), tá označuje 14-karátové zlato. 18-karátové zlato nájdete so značkou 750 (750/1000). Rýdze 24-karátové zlato má značku 999, avšak na výrobu šperkov nie je vhodné.

Identifikačné značky

Zodpovednostné značky

Každej registrovanej spoločnosti alebo zlatníkovi je puncovým úradom pridelené toto označenie. Zodpovednostná značka je pridelená ako obchodníkom, tak i výrobcom. Spravidla sa používajú iniciály spoločnosti. Spoločnosti Moje OLIVIE s.r.o. bola pridelená značka MOL. Zodpovednostná (dovozová) značka informuje o tom, že šperk bol dovezený zo zahraničia, ale zodpovednosť za neho preberá predávajúca spoločnosť.

ODPOVĚDNOSTNÍ ZNAČKA MOJE OLIVIE

V Českej republike sa používajú dve rôzne identifikačné značky, záleží na tom, či je šperk na území Česka importovaný, alebo je tam vyrobený. Vedľa zodpovednostnej značky sa používa aj výrobná značka.

Výrobné značky

Jedinečné označenie každej registrovanej spoločnosti alebo zlatníka, ktoré je pridelené puncovým úradom. Tiež ide spravidla o iniciály spoločnosti. Túto značku je možné používať len na značenie vlastných výrobkov. Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o puncovníctve, na stránkach Puncového úradu SR si môžete prečítať mnoho zaujímavých informácií.

Ktoré šperky sa musia puncovať

Pri dovezených šperkoch záleží na krajine dovozu. Puncové značky krajín, ktoré podpísali Viedenskú konvenciu a krajiny, ktoré so Slovenskom podpísali dohodu o vzájomnej platnosti puncových značiek, sú Puncovým úradom SR uznané. To znamená, že ich už nie je nutné opatriť slovenským puncom. Na šperkoch z týchto krajín môžeme vidieť puncovú značku príslušného štátu alebo konvenčný punc. Ak je šperk dovezený z inej krajiny, musí byť označený zodpovednostnou značkou a potom predložený na kontrolu puncovému úradu, ktorý ho označí štátnou puncovou značkou. Každý šperk vyrobený na území Slovenskej republiky, ktorý je zo zliatin striebra, zlata a platiny, musí byť opatrený zodpovednostnou značkou a po kontrole Puncovým úradom SR tiež štátnou puncovou značkou. Rýdzostná značka na týchto šperkoch povinná nie je.

Ktoré šperky sa nemusia puncovať

Šperky, ktoré majú podlimitnú hmotnosť, sú výnimkou. Podlimitnou hmotnosťou sa rozumie 0,5 g pri platine a zlate. V Česku je pri striebre podlimitná hmotnosť označovaná do 3 g, respektíve do 3,49 g, pretože hmotnosť striebra sa zaokrúhľuje na celé čísla. Tieto podlimitné šperky nepodliehajú puncovej kontrole, ale je u nich povinné označenie zodpovednostnou a rýdzostnou značkou. Podlimitné šperky, ktoré sú dovezené zo zahraničia, nepodliehajú štátnej puncovej kontrole, ale musia byť opatrené rýdzostnou značkou a zodpovednostnou značkou.

.