Ako sa správne starať o šperky?

Obrázok článku

Čo robiť, aby si vaše šperky zachovali ich prvotný lesk? Možno vám to nikdy nenapadlo, no o vaše milované šperky sa treba aj príslušne starať. Veľa každodenných činností vplýva na kvalitu vašeho šperku a pomaly ale isto mu odoberajú na kráse. My sme tu pre vás, aby sme vám pomohli uchovať ich ako nové! 

1. Chemické prostriedky

Čo znie ako dostatočne odôvodnená záležitosť, ktorú by možno nemalo byť treba spomínať, ale my sami sme sa už popálili a zničili si tak pár prstienkov. Či sú to chemické čistiace prostriedky, ktoré vám váš šperk môžu zničiť úplne, alebo len pleťová voda, či lak na vlasy! Môžu spôsobiť nielen úplné zničenie šperku, ale aj jeho zmatnenie, teda stratu lesku, vyblednutie, či vypadnutie kamienkov a vaša ozdoba zrazu nie je taká trblietavá ako bola, keď ste si ju prvý raz nasadili. Všetky šperky preto bezpečne odložte do šperkovnice pred tým než sa pustíte do veľkého upratovania, čistenia pleti, alebo upravovania účesu.

2. Každodenné nosenie?

To záleží na type šperku. Napríklad strieborné šperky sa odporúčajú nosiť často. Čiastočne to tak zabraňuje zmatneniu, či oxidácii. Pri strieborných šperkoch sa dá toto načernanie spôsobené oxidáciou ľahko odstrániť. Znovu si však treba dávať pozor na chemikálie, to platí vždy! Perly sa neodporúča vystavovať príliš veľkému teplu, keďže môžu "vyschnúť" a popraskať. Pre drahé kamene zase nie je dobré prílišné slnečné svetlo, ktoré môže spôsobiť zmenu ich farby. Musíme pripomenúť, že manuálna práca nie je dobrá je akýkoľvek druh šperku. Šperky sú vyrábané z jemných kovov a tak ich treba bezpečne uložiť do šperkovnice pred tým, než začnete.

3. Ako čistiť šperky?

Najlepšie je raz za čas zveriť svoj šperk do rúk profesionála, ktorý najlepšie vie, čo váš šperk potrebuje a ako mu napomôcť k už možno zašlej sláve a lesku. No aj medzi týmito sporadickými návštevami by ste sa mali snažiť starať o šperk sami. Na čistenie striebra sa používa špeciálny roztok, ktorý je bežne dostupný v drogériách alebo u nás. Perly a drahé kamene sa dajú očistiť vo vlažnej mydlovej vode. Snažte sa ich však potom hneď nechytať. Počkajte až kým vyschnú, pretože mokré sú náchylnejšie na nachytanie nečistôt. Každý drahý kamienok však znáša čistenie inak a pre každý je dobré niečo iné. Naštudujte si preto pred čistením, čo môžete a čo nie. Biele zlato sa odporúča pozlátiť, platinu preleštiť, pozlátené šperky nanovo pokovať.Tak ako sa šperky starajú o to, aby sme za každých okolností žiarili, aj my sa musíme starať o ne. Aby nám čo najdlhšie prinášali toľko radosti, kolko sa len dá a aby robili radosti aj ďalším generáciám. Preto dúfame, že vám tento článok pomohol a vy si budete dávať pozor na to, aby vaše šperky zostali čo najdlhšie v tej najlepšej kondícii. 

x