Aké existujú typy striebra?

Rýdze striebro je na výrobu šperkov nevhodné, pretože je veľmi mäkké a teda ľahko poškoditeľné. Väčšinou sa preto miešajú s ďalšími kovmi a tvoria sa zliatiny. Tieto zliatiny majú vhodnejšie vlastnosti ako rýdzi striebro, napríklad väčšiu tvrdosť. Najčastejšou prímesou býva meď. Šperk následne nesie puncovú značku, ktorá označuje pomer rýdzosti striebra k pomeru prímesi. Najčastejšie puncové značky, s ktorými sa môžeme stretnúť sú punc 925 a 999. Predmety, ktoré nesú číslo 800 sú príbory alebo iné veci dennej potreby.

Najznámejšie typy striebra

  • Rýdze striebro (Fine Silver)

Rýdzosť tohto striebra sa pohybuje okolo 999/1000 a je neobyčajne lesklé. Tento druh striebra sa využíva na výrobu pamätných mincí alebo medailí, alebo ako investičné striebro. Na investičných strieborných tehlách môžeme vidieť označenie Ag 999, tieto tehly slúžia na výkup a nákup. Rýdze striebro sa nehodí na výrobu strieborných šperkov, pretože je veľmi mäkké.

  • Sterlingové striebro (Sterling Silver)

Sterlingové striebro je zliatina kovu, ktorá obsahuje 92,5% striebra a 7,5% prímesi. Najčastejšou prímesou býva meď. Vďaka medi sa zliatina stáva tvrdšou a získava ľahké zakalenie. Nenosené strieborné šperky by mali ukladať do krabičky alebo do šperkovnice, pretože sírovodík, ktorý je prítomný vo vzduchu spôsobuje koróziu. Sterlingové striebro je označené známou puncovou značkou 925 av šperkárstve je využívané na výrobu náhrdelníkov, prsteňov, náušníc, náramkov alebo aj retiazok.

  • Niklové striebro (Nickel Silver)

Nie je to tak úplne striebro. Názov niklové striebro nesie zliatina zložená z medi, niklu a zinku. Ak ste niekedy počuli pojem Nemecké striebro (German Silver), bola reč presne o tejto zliatine.

  • Nielli

Zliatina čiernej farby zo striebra, medi a olova, používaná predovšetkým na smaltovanie šperkov, ale môže z nej byť tiež vyrobený celý šperk.

  • Elektrum (Electrum Silver)

Elektrum je zliatina striebra a zlata s minimálnym množstvom ďalších prvkov a nachádza sa v prírode. Bolo veľmi obľúbené na výrobu šperkov v starovekom Egypte.

  • Postriebrené (Silver Plated)

Striebrenie je 100% strieborná vrstva, ktorá je aplikovaná na pevnú striebornú základňu s cieľom poskytnúť danému kovu dlhodobý lesk a extra ochranu proti poškriabaniu. Táto vrstva, pokiaľ nie je uvedené inak, je 1 mikrometer hrubá, ale v niektorých prípadoch je možné použiť hrubšiu vrstvu, ktorá siaha až do 2 mikrometrov. Všeobecne sa na kov nanáša aj tzv. E-náter (E-coat), ktorý je aplikovaný na samotný strieborný povlak. Chráni tak šperk od toho, aby bol matný a zostal žiarivo čistý. Postriebrené (Silver Plated).

V našej ponuke môžete nájsť iba šperky zo sterlingového striebra.