Investičné šperky: Prečo sa oplatí investovať do zlata, diamantov a drahokamov

Investovanie do šperkov je čoraz populárnejšie. Kombinuje v sebe krásu, hodnotu a stabilitu. V tomto článku sa dozviete, prečo sú šperky považované za bezpečnú a dlhodobú formu investície. Zistíte, aké typy šperkov si udržiavajú alebo dokonca zvyšujú svoju hodnotu, na čo si dať pozor pri ich výbere a ktoré drahokamy patria medzi najcennejšie.

Šperky sú zaujímavou investičnou možnosťou najmä vďaka stabilite cien drahých kovov a kameňov. Zlato, platina či diamanty si v priebehu času udržiavajú svoju hodnotu a často sú odolnejšie voči výkyvom na finančných trhoch

Na rozdiel od akcií alebo kryptomien ich môžete fyzicky vlastniť, nosiť a zároveň bezpečne uložiť. Nezanedbateľný je aj emocionálny rozmer: šperky majú často osobnú či rodinnú hodnotu a môžu sa dediť z generácie na generáciu, čo zvyšuje ich kultúrnu a historickú hodnotu.

Zlato je výborným spôsobom uloženie voľných finančných prostriedkov. Nestráca na hodnote a v prípade potreby ho totiž môžete spätne monetizovať.

Prečo sú šperky dobrou investíciou?

  • dlhodobá stabilita cien drahých kovov a kameňov,
  • jednoduchá prenositeľnosť a skladovanie,
  • nižšie riziko oproti iným formám investovania,
  • estetická a emocionálna hodnota,
  • možnosť dedenia z generácie na generáciu,
  • nezávislosť od výkyvov finančných trhov,
  • univerzálne uznávaná hodnota po celom svete,
  • nenáročná starostlivosť a dlhá životnosť.

Aké typy šperkov nestrácajů hodnotu?

Pýtate sa, ako začať investovať do šperkov? V prvom rade je dôležité vedieť, ktoré investičné šperky naozaj stoja za to. V prvom rade ide o šperky zo zlata a platiny s vysokou rýdzosťou. 

Čím vyšší je podiel drahého kovu v zliatine (napr. 18-karátové alebo 24-karátové zlato), tým vyššia je aj ich hodnota. V prípade drahých kameňov sú najvyhľadávanejšie diamanty, ktoré majú certifikáciu od uznávaných gemologických laboratórií. Medzi najznámejšie a najuznávanejšie patria:

  • GIA - Gemological Institute of America
  • IGI - International Gemological Institute
  • HRD - Hoge Raad voor Diamant

Vedeli ste, že...
... GIA je považované za najuznávanejšie klasifikačné laboratórium vo svete s najprísnejšími normami? Ich diamanty majú vyššiu hodnotu a najprísnejšie hodnotenie certifikátov.

Investori by mali venovať pozornosť aj prírodným kameňom. Medzi najcennejšie drahokamy patria rubíny, smaragdy a zafíry. Tie majú vyššiu cenu ako syntetické kamene, ktoré môžu byť síce vizuálne podobné, no ich trhová hodnota je podstatne nižšia.

Rastúci záujem je aj o vintage a antické šperky, napríklad z obdobia Art Deco alebo viktoriánskej éry. Tieto kúsky majú nielen materiálnu hodnotu, ale aj historickú a zberateľskú. Podobne cenné sú šperky od prestížnych značiek, ako Tiffany & Co., Bvlgari či Cartier, najmä, ak ide o limitované edície alebo jedinečné dizajny. Ich hodnota stúpa nielen vďaka materiálom, ale aj vďaka pôvodu, prestíži značky a dopytu na trhu.

Na čo sa zamerať pri výbere investičného šperku?


Pri výbere investičného šperku je dôležité venovať pozornosť viacerým parametrom. Pri investícii do zlata je základom rýdzosť – 24-karátové zlato je najčistejšie, no aj mäkšie, zatiaľ čo 18-karátové ponúka ideálny pomer medzi čistotou a odolnosťou.

Objavte naše zlaté šperky

Kvalita drahokamov sa posudzuje podľa tzv. pravidla 4C – teda výbrus (cut), čistota (clarity), farba (color) a karátová hmotnosť (carat). Certifikáty, ktoré tieto parametre potvrdzujú, sú nevyhnutné. Bez nich je takmer nemožné určiť pravú hodnotu kameňa. Rovnako dôležitý je aj pôvod kovu či kameňa, ako aj renomé značky a história konkrétneho šperku.

Čo ovplyvňuje cenu šperku?

Na cenu investičných šperkov vplýva viacero faktorov. Zásadná je aktuálna cena drahých kovov na svetových trhoch – najmä zlata, platiny a striebra. Významnú rolu hrá aj vzácnosť použitých materiálov. Niektoré drahokamy sú čoraz ťažšie dostupné, čo zvyšuje ich cenu. Na tú samozrejme vplývajú aj ekonomické faktory ako inflácia či geopolitická situácia. 

V neposlednom rade má vplyv aj móda a vkus – dizajn, ktorý je aktuálne populárny alebo bol v minulosti ikonický, môže šperk výrazne zhodnotiť. Dôležitý je aj stav a údržba – čím lepšie je šperk zachovaný, tým vyššiu cenu dosiahne.

Zistite, ako sa správne starať o strieborné šperky

Ako nakupovať investičné šperky a klenoty

Ak sa rozhodnete investovať do šperkov, kľúčové je vyberať si len overených a dôveryhodných predajcov. Najbezpečnejšie je nakupovať u renomovaných klenotníkov, v aukčných domoch alebo špecializovaných galériách. 

Internetové aukcie síce lákajú výhodnou cenou, ale riziko falzifikátov a neoverených kameňov je vysoké. Investičné šperky je možné získať aj priamo na burze drahých kovov, no aj tam je dôležité mať potrebné znalosti alebo sa spoľahnúť na odborníka.

Investovanie do šperkov nie je pre každého. Tento typ investície je ideálny pre ľudí, ktorí hľadajú stabilitu, fyzickú hodnotu a majú vzťah ku kráse a remeslu. Nie je vhodný pre tých, ktorí očakávajú rýchly zisk alebo nemajú trpezlivosť čakať na zhodnotenie. Investičné šperky si totiž vyžadujú čas, starostlivosť a dobrý výber. Na druhej strane však prinášajú istotu, eleganciu a možnosť odovzdať hodnotu ďalším generáciám – nielen v podobe peňazí, ale aj príbehu.

Investovanie do šperkov môže byť zaujímavou alternatívou pre tých, ktorí hľadajú stabilitu a hodnotu, ktorá sa s časom zvyšuje. Dôležité je však venovať pozornosť správnemu výberu materiálov, certifikátom a renomovaným značkám.