Z lásky pre mamičku. ❤️ 9. mája | Deň matiek

Ako vyčistiť strieborný šperk?

Všimli ste si, že vám vaše strieborné šperky začali černieť? Pýtate sa ako, ale hlavne prečo? Nebojte sa, černanie striebra je prirodzený proces a môže za neho oxidácia. Oxidácia je chemická reakcia striebra na zlúčeniny síry v atmosfére alebo na ľudský pot. Tento proces sa dá však spomaliť tou správnou starostlivosťou o šperky. Ak váš strieborný šperk už výrazne zčernel, je potrebné konať. Predstavíme vám niekoľko spôsobou ako vášmu šperku vrátiť jeho pôvodný lesk a krásu.

Čistenie striebra doma


Chceli by ste vrátiť začernetým šperkom lesk, ale nemáte čas vyraziť k odborníkovi do klenotníctva? Nezúfajte, čistenie šperkov môže byť hračka a zvládnete to aj sami doma! 

 

1) Alobal a soľ


Lyžicu kuchynskej soli rozmiešajte v mištičke vriacej vody a potom do misky vložte alobal. Teraz do misky vložte váš klenot a nechajte túto kúpeľ pár sekúnd pôsobiť, potom klenot vyberte a osušte handričkou. Tento spôsob však nie je vhodný pre šperky so zirkónmi a s perlami.

 

2) Čistiace handričky


Na RUSSO alebo v drogérii môžete zaobstarať handričku na čistenie. Textilnú handričku napustite čistiacim roztokom. Použitie je jednoduché, stačí šperky utierať do vysokého lesku. Dajte si ale pozor, handrička sa nesmie namáčať do vody.

 
3) Alobal a prášok na pečenie


Porcelánovú misku vyložte alobalom a naplňte vodou zohriatou na 80 ° C a primiešajte polievkovú lyžicu prášku na pečenie. Šperk vložte do roztoku a priebežne ho počas kúpele obracajte. Po 3 minútach šperk vyberte a opláchnite studenou vodou a vysušte handričkou.


4) Čistiaci kúpeľ na striebro


Ak nechcete experimentovať a chcete radšej staviť na istotu, tak najlepší spôsob ako obnoviť krásu svojho šperku je použiť špeciálnu kúpeľ pre strieborné šperky. Kúpeľ je rýchla a účinná. Šperk stačí ponoriť do kúpeľe len na pár sekúnd a potom len opláchnuť a osušiť, bohužiaľ nie je vhodná pre šperky s vsadenými kameňmi.

 

5) Ocot


Šperk ponorte do misky s octom a namočenou handričkou ho umyte. Nezabudnite na opláchnutie a vysušenie. Nevhodné pre šperky s kameňmi.

x