Kresťanstvo a šperky

Kresťanstvo si počas svojej veľmi dlhej histórie vytvorilo mnoho symbolov, ktoré k nemu neodmysliteľne patrí. Keby sme sa vás spýtali, ktorý symbol sa vám vo vzťahu s kresťanstvom vybaví ako prvé, určite by ste povedali, že kríž. Kríž je bezpochyby tým najznámejším kresťanským symbolom a tiež veľmi obľúbeným a hojne noseným šperkom, avšak v dnešnom modernom svete už nemusíte byť z pravidla kresťan, aby ste sa ním mohli ozdobiť. Dnes je kríž už zvyčajne nosený neveriacimi ako púhy módny doplnok. S kresťanstvom je spojené mnoho ďalších symbolov, niektoré boli prevzaté do šperkárskeho a módneho priemyslu s pôvodným významom, alebo s trochu pozmeneným, tak ako je tomu u spomínaného kríža. 

Šperky a křesťanství russo

Kresťanské symboly ako šperky

Najznámejší kresťanský symbol je rozhodne kríž, význam kríža je dnes najmä daný udalostí Kristovho ukrižovania a následným víťazstvom nad smrťou. Kríž tiež symbolizuje stretnutie dvoch smerov vertikály a horizontály, spájané s mužským a ženským princípom a s dimenziou ducha a tela. Šperky s krížom sú pre kresťanov neodmysliteľným symbolom, však, aj pre ateistov sú veľmi vkusným doplnkom. Najčastejšie je kríž nosenie ako prívesok, je to klasický, elegantný a osvedčený spôsob. Nám sa kríž pozdáva aj ako náramok. Alebo náušnice, ako náušnice kockové alebo aj náušnice visiace. Dávame priestor našej fantázii.

kockové náušnice kríž russo.sk strieborný prívesok keíž so zirkonmi russo.sk   ocelové visacie náušnice kríž russo.skstrieborný náramok krížok russo.sk

Možno sa budete čudovať, ale medzi kresťanské symboly tiež patrí kotva, často kotva s krížom. Kotva symbolizuje nádej. My máme radi kotvy ako prívesky, máme ich spojené so stabilitou a bezpečím.

prívesok kotva russo.skkotva russo.sk

Šperky s motívom koruny môžeme tiež vnímať ako vzdialenejšie symboly kresťanstva. strieborné náušnice russo.skprsteň koruna russo.skSnubné prsteňe dávajú najavo, že osoba, ktorá je nosí je v stave manželskom. Tento symbol je všeobecne rozšírený v západnom kresťanstve. Nastávajúce manželia si vzájomne navliekajú snubné prstene pri svadobnom obrade. Tento zvyk funguje aj východných katolíckych cirkvách, tam však výmena prstienkov nieocelový snubný prsteň russo.sk je súčasťou svadobného obradu. Mladí kresťania nosia tiež prsteň čistoty, ktorým deklarujú svoju kresťanskú vieru a odhodlanie zotrvať v súlade s kresťanským učením až do svadby v celibáte.

snubný prsteň russo.sk

Aktuálne veľmi obľúbené strieborné šperky spojené s kresťanskou tematikou sú šperky s motívmi anjelíčkov alebo anjelských krídel. V kurze sú aktuálne náušnice ako krídla so zirkónmi, poprípade náhrdelníky. Tento druh šperkov je veľmi obľúbený v období Vianoc, predovšetkým ako luxusnejšie vianočný darček. V našej ponuke môžete nájsť výber šperkov s náboženskou tematikou, v ktorej sú kolekcie s krížikmi, anjelské kolekcie, alebo šperky HAMSA. O symbolu HAMSA si môžete prečítať v našom článku priamo TU.

zlatý náhrdelík anjel russo.sk          strieborný anjel russo.skstrieborný náhrdelník krídlo russo.sk

Tabulka velikostí