Halloween - tekvice a šperky

Halloween je u nás obľúbeným sviatkom skôr mladšie generácie a detí. Deti majú v škole voľnejšie výučbu, usporadúvajú sa rôzne kostýmovej súťaže, vyhrávajú sa sladkosti, mlaďoši zase radi vyrazia do mesta na Halloweensku párty v cool kostýme a užívajú si zábavy.

Halloween šperky  a tekvice

Pre tú staršiu generáciu je zas Halloweenska tradícia tŕňom v oku, už majú vžité, že ho skrátka nemajú radi a nebojí sa ho často označovať ako blbý Americký sviatok, ktorý by u nás nemal čo robiť. A on ten Halloween vlastne vôbec nepochádza z Ameriky, zvyky tohto sviatku sa rozvinuli v Írsku, je to totiž pôvodne keltský sviatok, kto by to povedal, že? Vznikol tam už v 16. storočí a do Ameriky sa rozšíril až v storočí 19. Práve v Amerike sa tento sviatok najviac preslávil a z nej tiež rozšíril do mnohých ďalších krajín sveta, preto býva často mylne označovaný práve za sviatok Americký.

 

Ako sa Halloween oslavuje?

V Amerike to je naozaj niečo, prípravy na oslavy tam prebiehajú už niekoľko dní vopred. Deti si vyrábajú strašidelné masky a kostýmy. Rodičia a dospelí si robia veľké zásoby sladkostí a dobrôt, ktorými obdarujú všetky koledníkov, ktorí ich navštívia. Ľudí sa vyžívajú v zdobení svojich domčekov, vešia rôzne svetielka a ozdoby. A to najpodstatnejšie. Správne vydlabaná tekvice so sviečkou vnútri, tá nesmie v žiadnom prípade medzi ozdobami domu chýbať. Populárne sú tiež strašidelné sprievody a hororové film. Snáď každý americký seriál má na Halloween špeciálnu strašidelný diel.

Halloweenská výzdoba russo.sk

U nás Halloweenu rastie obľuba, avšak stále nemá tú pravú tradíciu. Niektoré domácnosti vyzdobí svoj dom tekvicu, usporiada sa Halloweenska zábava, ale trick-or-treat, teda koledování vôbec neprebieha.

A čo Halloween a šperky?

Ako inak predsa vyladiť svoj prevlek alebo kostým lepšie, než strašidelnými halloweenskymi šperky? My by sme rozhodne stavili na motívy lebiek a kostier. Pre mužov sú určite najvhodnejšie mohutné lebkové prstene alebo kostlivec ako prívesok. Ženám určite padnú desivé náušnice. Samozrejme záleží, aký kostým máte.

 

Gothicc russ.sknáušnice lebka russo.skPrsten lebka russo.skprívesok lebka russo.sk

Tak už viete, aké sú najznámejšie Halloweenske symboly? No predsa strašidelné kostýmy, tekvica, čierne mačky, čarodejnice, lebky a kostlivci.

Tekvica je práve asi tým najviac ikonickým symbolom. Hovorí sa jej Jack-O'-lantern. Chcete si onou tekvicu ochrániť váš dom pred zlými duchmi? Povieme vám, ako Halloweenskú tekvicu vyrobiť.

Budeme potrebovať tekvicu, ostrý kuchynský nôž, fix, sviečky a veľkú lyžicu (dlabátko). Najskôr si fixkou namaľujeme motív. Najobľúbenejšími motívmi sú siluety mačiek, alebo strašidelné mračící sa tváre, ale nemusíte sa im báť, dať aj krásny úsmev. Hornú časť tekvice sa stonkou odrežeme, ale vršok nevyhadzujeme! Bude slúžiť ako viečko. Obsah tekvice vydlabeme, ale dávame pozor, aby sme nepretrhli stenu. Akonáhle máme vnútro tekvice čiste, môžeme sa pustiť do vyrezávanie motívu. Tak, máme vydlabané a vyrezané. Tekvicu môžeme teraz naložiť na pár hodín do vody. Tekvica sa tak zakonzervuje a vonku nám potom vydrží dlhšie. Odporúčame vám potom tiež orezané okraje natrieť vazelínou, vazelína ochráni okraje pred oschýnaním. Do vnůtri tekvice vložíme zapálenú sviečku a môžeme ju kamkoľvek umiestniť. Najlepšie na schody alebo balkón, tekvici totiž svedčí vonkajšie prostredie.

Halloweenská tekvica russo.sk

 

x